- Nieśmiałość, Podrywanie dziewczyn, Podrywanie facetów, Uwodzenie kobiet, Uwodzenie mężczyzn, Zachowanie

Jak pokonać nieśmiałość? Cz.1

Witajcie ponownie 🙂

Jest to wpis dotyczący obecnie największej choroby społecznej XXI w. czyli nieśmiałości.

Pewnie wielu z was zdziwiło się, że jak nieśmiałość, przecież teraz to wszyscy są otwarci itd. Co jest mylne i to bardzo. Według wielu badań (można znaleźć na Google szukając pod hasłem „Shyness Scientific research”)  tendencja do nieśmiałości zwłaszcza osób młodych ciągle wzrasta, co powoduje brak pewności siebie, samotność, zamykanie się w sobie.

Jest wiele artykułów o tym co to jest nieśmiałość i dlaczego w nas powstaje dlatego nie będę się o tym rozpisywał, ponieważ chcę przekazać Ci w tym wpisie rzeczowe rady które pomogą Ci w walce z nieśmiałością.

Niestety nieśmiałość jest bardzo a to bardzo ciężko pokonać (wbrew szemranym poradnikom z Internetu typu cudowna formułka lub 5 zasad po których w 1 dzień pokonasz nieśmiałość) a wiem to, ponieważ jeszcze dosłownie kilka lat temu byłem niesamowicie nieśmiałą i zamkniętą w sobie osobą a także nie lubiącą towarzystwa no i oczywiście nie posiadającą dziewczyny o której wtedy jedynie mogłem pomarzyć. Obecnie jestem bardzo pewną siebie, otwartą i towarzyską osobą która miała przez te kilka lat wiele dziewczyn a także jestem obecnie w szczęśliwym dłuższym związku.  Dlatego czytelniku jestem w stanie Ci naprawdę pomóc, ponieważ sam przeżyłem to samo co ty i wiem co obecnie czujesz ale także wiem jak z tego wyjść i pokonać nieśmiałość.

Na nieśmiałość składa się niestety wiele czynników oraz żeby ją skutecznie wyeliminować również trzeba wiele czynników wykonać. Poniżej przedstawię wam w możliwie najkrótszy ale jak najrzetelniejszy i efektywny sposób radzenia sobie z nieśmiałością.

1. Na początek najlepiej będzie jeśli określisz to co sprawiło, że w ogóle jesteś nieśmiały? Jakie doznajesz odczucia gdy towarzyszy Ci nieśmiałość? W czym Ci ta nieśmiałość przeszkadza? Oraz dlaczego i z jakich powodów chciałbyś ją pokonać? Co Ci da to, że ją pokonasz? Najlepiej wypisz te rzeczy na kartce i przeczytaj je kilka razy tak aby te odpowiedzi zapadły Ci dobrze w pamięci.

2. Musisz sam sobie wprost przyznać że jesteś nieśmiały. Stań przed lustrem i powiedz na głos „Tak, przyznaję, że jestem nieśmiały, jednak chcę to zmienić”. Wiele osób zaleca aby udawać, że się jest pewnym siebie, żeby patrzeć oczami ludźmi którzy nie znają nieśmiałości itd. Są to totalne bzdury i chwilowe uciekanie od problemu. Musisz sam przed sobą przyznać, że to właśnie TY jesteś nieśmiały i chcesz tą nieśmiałość całkowicie wyeliminować.

3. Szanuj innych ludzi i staraj się z nimi wchodzić w kontakt. O co chodzi? Otóż musisz znać wartość innych, nie możesz zamykać się w sobie z myślą „aa inni ludzie to debile”, poznaj ich wartość, pomyśl sobie, że przecież od innych możesz dowiedzieć się różnych rzeczy, poznać ich sposób myślenia a także dobrze się zabawić. Staraj się nawiązywać na każdym kroku kontakt z ludźmi, to pierwszy krok ku pokonaniu nieśmiałości. Wychodź na basen, na miasto, do kina, z kolegami – bierz udział w życiu społecznym i ingeruj w nie. Izolowanie się od świata tylko pogłębi twój problem nieśmiałości. Nie mówię, że masz od razu iść na miasto i do każdego zagadywać. Chodzi mi o to, że następnym razem gdy koledzy zaproszą Cię na piwo to nie odmawiaj myśląc sobie „a to idioci, nie ma sensu z nimi iść gdziekolwiek”. Zmień tok myślenia na pozytywny i zauważ korzyści z tego, że będziesz ingerował w życie społeczne np. „dobra wyjdę z nimi, może coś się nowego dowiem a jak nie to przynajmniej poćwiczę swoją walkę z nieśmiałością no i się rozerwę a nie spędzę znów wieczoru przed komputerem” – zobacz korzyści jakie płyną z tego. Musisz na każdym kroku starać się mieć kontakt z ludźmi, jeśli tego nie potrafisz myśląc właśnie „a bo są idiotami” to motywuj się korzyściami jakie płyną z tego, że wyjdziesz gdzieś.

4. Bardzo ważnym jest panowanie nad sobą i swoim strachem. Boisz się wyjść ze znajomymi przez to, że wyobrażasz sobie iż jak pójdziesz z nimi to będziesz siedział cicho z boku i nic nie mówił? A może faktycznie poszedłeś z nimi i siedzisz z boku cicho bo boisz się coś powiedzieć? Strach, lęk i niepewność w takich sytuacjach to typowe objawy nieśmiałości. Musisz z nimi walczyć na każdy możliwy sposób a te sposoby właśnie Ci teraz przedstawię. Zapanuj nad swoim strachem, oddychaj głęboko oraz policz w myślach od 10 w dół, jest to stara metoda ale najlepsza. Przypomnij sobie jakąś przyjemną sytuację w kontakcie z ludźmi która Ci się kiedyś zdarzyła i sobie ją wyobraź, przykładowo miałeś w dzieciństwie przyjaciela, wyobraź sobie jak świetnie się z nim dogadywałeś i jak fajnie było z nim rozmawiać. Przypomnij sobie te uczucie przyjemności które Ci towarzyszyło podczas rozmowy z nim. Wyobraź to sobie w głowie i poczuj te samo uczucie w swoim ciele, opanuj swój oddech oraz rozluźnij swoje mięśnie. Gwarantuje Ci, że takie ćwiczenie które możesz wykonać siedząc nawet w gronie ludzi pomoże Ci natychmiastowo opanować strach i lęk. Gdy zobaczysz że się uspokoiłeś natychmiast skorzystaj z sytuacji zanim wróci strach spowodowany nieśmiałością i szybko odezwij się, powiedz coś do znajomych, opowiedz im jakąś historię (żartów nie polecam opowiadać, ponieważ jeśli kawał nie wypali i znajomi nie będą się śmiać to twoja nieśmiałość jeszcze się pogłębi, ponieważ się zdołujesz porażką).

 

To była część pierwsza tego poradnika pt. Jak pokonać nieśmiałość?. Następna część pojawi się jutro w godzinach wieczornych.

Poradnik musiałem podzielić na dwie części ze względu na to iż chciałbym aby każdy z was na spokojnie przeczytał 4 pierwsze zasady które opisałem powyżej i miał czas na przemyślenie ich oraz oswojenie się z nimi i zapamiętanie tych zasad. Chcę abyście na spokojnie przeczytali jeszcze raz cały wpis i dokładnie go przeanalizowali a później zastosowali powyższe zasady we własnej sytuacji. Jutro pojawi się część druga także proszę o cierpliwość 🙂

 

TUTAJ DOSTĘPNA DRUGA CZĘŚĆ PORADNIKA W NOWYM WPISIE NA BLOGU

 

Powyżej dodam odsyłacz do nowego wpisu który dodam z częścią  drugą poradnika, a na dzisiaj to byłoby na tyle. Dziękuję za odwiedzenie mojej strony i pozdrawiam oraz życzę udanej pracy nad sobą 🙂

PS.  Zapraszam do działu „Ebooki” gdzie znajdzie się ebook pt. „Walka z nieśmiałością. Odmień swoje życie” – Premium, już za kilka dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *