- Inne wpisy, Nieśmiałość, Zachowanie

Jak poradzić sobie ze stresem, strachem lub gniewem?

Cześć, w tym poradniku chciałbym wam odpowiedzieć na pytanie „Jak poradzić sobie ze stresem, strachem lub gniewem?”

Przechodzimy do artykułu 🙂

Wszystko co zawarte jest w ww. pytaniu, jest spowodowane i wywoływane przez negatywne emocje. Coś nas wkurza, denerwuje, czegoś się boimy, pojawiają się wtedy negatywne emocje które potrafią nieźle namieszać, dlatego jak sobie z nimi poradzić?

Jeśli zauważyliśmy że nie kontrolujemy emocji lub że stres, strach, niepewność itd. Nam naprawdę mocno przeszkadza w życiu codziennym, to oznacza że już zrobiliśmy pierwszy krok w celu opanowania naszych emocji, bowiem zauważenie problemu to pierwszy krok i najważniejszy.

Praca nad sobą. Musimy popracować nad swoimi emocjami, okazywaniem ich oraz dawkowaniem, na internecie jest setki poradników dostępnych na ten temat, ja tutaj opiszę wam metody które według mnie, są najlepsze do kontrolowania negatywnych emocji.

Nasze negatywne emocje są działaniem naszego nawyku do reagowania na różne bodźce, w dzieciństwie wyuczyliśmy się i też przejęliśmy część emocji które występują po zareagowaniu na dane sytuacje lub bodźce, wszystko to było przez nas powtarzane  a więc weszło nam to w nawyk. Kluczem do uwolnienia się od negatywnych emocji jest pokonanie nawyku.

Jak pokonać nawyk? Zdać sobie sprawę z niego i przeciwdziałać mu.

Gdy ktoś wywoła u nas złość, strach itd. To zatrzymajmy swoje myśli na chwile, zdajmy sobie sprawę z emocji które zostały wywołane i jakie to są emocje, powiedz sobie wprost „Jestem teraz zły”.

 Pomyśl sobie w takim momencie, jaką korzyść przyniesie Ci ta negatywna emocja która Ci towarzyszy, jeśli czujesz więc złość to pomyśl sobie „Jakie korzyści będę miał z tego że jestem teraz zły?” I proszę nie zaliczaj do korzyści to że możesz wyładować swoje emocje, wyładować złość można w inne nie inwazyjne sposoby, a wyładowywać smutku w ogóle nie warto bo samo w sobie to nie przyniesie Ci żadnych korzyści. Gdy uświadomisz sobie, że twoje negatywne emocje nie posiadają żadnych korzyści a wręcz przykładowo mogą zepsuć urodziny twojego syna itd. To uwierz że szybciej cię opuszczą aniżeli wtedy gdybyś sobie nie zdał z tego sprawy.

Przeczytaj również:  Jak dojść do siebie po rozstaniu?

Po prostu, podczas wywołania u nas negatywnych emocji musimy sobie szybko zrobić w głowie listę korzyści oraz strat które niesie ze sobą dana emocja, jeśli ta lista będzie przeważała na starty, to wiadomo że trzeba odmówić takiej emocji i nad nią zapanować.

Tak jak pisałem, gdy zdamy sobie sprawę że dana emocja nie jest dla nas korzystna to o wiele łatwiej będzie nam sobie z nią uporać, pamiętajmy tez że nie możemy z nią walczyć w ten sposób, że gdy np. jesteśmy zestresowani, to myślimy „Kurde jestem zestresowany, to mi nie pomoże, nie chce być ze stresowany, proszę miń stresie”. Nie możemy walczyć z emocjami, zdajmy sobie sprawę jakie one są, czy są korzystne czy nie oraz po prostu je obserwujmy, przyglądajmy się naszemu zachowaniu jakie wywołują te negatywne emocje tak aby w przyszłości już wcześniej starać się zapobiegać podobnym zachowaniom które już te emocje wywołały. Dzięki temu szybko pozbędziemy się naszych nawyków związanych z negatywnymi emocjami.

Zapraszam również do innych artykułów na stronie 🙂

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

avatar
450
  Subscribe  
Powiadom o